První tituly pro 16. sezónu oznámeny

První tituly pro 16. sezónu oznámeny

Na začátku června orchestrální část PFO oficiálně uzavřela svojí 15. úspěšnou sezónu plnou nových titulů i starých dobrých klasik. I tento rok vám chceme zase přinést na koncertní pódia oblíbené klasiky, o které si píšete, ale i třeba skladby, které jsme s PFO již velice dlouho neuvedli a je na čase si je zase připomenout. Určitě se ale nemusíte bát, novinky přibudou, a hlavně se budeme jako každý rok snažit vám i orchestru přinést radost z poslechu či hraní nádherného odvětví hudby.


Tituly na první koncert další sezóny jsou již nějakou dobu známé, ale velice rád se s vámi postupně chci podělit o to, co chystám na naše další koncerty. Koncert na Hudební akademii múzických umění v Praze mi dává jedinečnou příležitost využít našeho skvělého koncertního mistra Adama Příhodu, jenž se vám představil již několikrát v minulé sezóně s tituly jako Drag Me To Hell, The Last of the Mohicans či Schindler’s List. Tentokrát jsme pro vás vybrali tři nádherné skladby, kde hlavní roli hrají housle. Dvě skladby jsou ze Schindlerova seznamu: hlavní téma všichni moc dobře známe, ale tentokrát chceme také přidat část, jež jsme velice dlouho neměli v programu – Jewish Town. Skladba, v níž se John Williams rozhodl dát hned na začátku velký prostor houslím, perfektně vystihuje potřebnou atmosféru temnoty a nářku. Právě hudbu k Schindlerovo seznamu lze dnes zařadit mezi klasiky hudby jako takové.


Další houslové sólo, které uslyšíte v příští sezóně, patří k velice zajímavému soundtracku, v němž se James Newton Howard rozhodl použít právě sólové housle, stejně tak jako John Williams v Schindlerově seznamu. Toto houslové sólo natočil slavný Itzhak Perlman a The Village natočila také velice slavná houslistka, která patří ke špičkám v klasické hudbě – Hilary Hahn. Skladbu The Gravel Road jsme premiérovali před několika lety v Plzni a s nynějším panem koncertním jsme se dohodli, že je na čase ji zase znovu zahrát.


Stejně je tomu tak se skladbou z filmu E.T. Adventures on Earth od Johna Williamse, která dnes patří již k naprosté klasice filmové hudby. Já se osobně této skladbě vždy velice rád vyhýbám nejen proto, že je velice náročná, ale poněvadž se v této skladbě schovává mnoho úžasných detailů a možností, se kterými si můžete jako dirigent hrát. Jsem schopen si sednout na první takt a celou zkoušku zkoušet jen ten.


Rozhodně se máte ovšem na co těšit. Budu moc rád, když mi dáte vědět, zda se vám tyto články líbí a chtěli byste, abych v tom pokračoval i třeba pro další koncerty.

Velmi se na vás těším a za celý orchestr vám děkuji za přízeň!