Pražský filmový orchestr

V Čechách se několik symfonických orchestrů občas dotýká svým repertoárem některých oblíbených titulů populární nebo filmové hudby. Těleso, které v roce 2004 založil dirigent Jiří Korynta. Pražský filmový orchestr, se ovšem specializuje výhradně na interpretaci filmové, popř. muzikálové hudby živě na podiu.

Za svou sedmnáctiletou historii se orchestr poměrně rozrostl, ale zejména zdokonalil. Velká zásluha patří zejména dirigentovi Jiřímu Koryntovi, který ze studentů či absolventů různých hudebních a uměleckých škol dostal maximum jejich výkonu a naučil je, jak k hraní tohoto náročného žánru v symfonické podobě přistupovat. Studenti stále tvoří značné zastoupení v orchestru, ale dostávají také možnost zahrát si po boků profesionálů z fiharmonií nebo divadelních orchestrů.

Orchestr za sebou má mnoho vystoupení po celé České republice a několikrát se vydal i za hranice, konkrétně na Slovensko a do Rakouska. Nejstálejším působištěm je ale pořád Praha a orchestr tak ctí místo svého založení. Podle slov dirigenta bylo na začátku velkým cílem dostat hráče nahoru a úroveň hraní co nejvíce vyzdvihnout, a následně měl za cíl představit tuto hudbu lidem ve známých koncertních sálech. Nejprve směřoval do těch menších jako je Sál Martinů na Hudební Akademii Muzických Umění, posléze i do větších multifunkčních koncertních sálů. Prioritou bylo, aby úroveň sálu ladila s žánrem filmové hudby. Tak se započaly koncerty konat v kině Lucerna, která je jednou z nejzajímavějších míst ke koncertování a zde můžete vidět orchestr hrát nejčastěji. Průběžně také v různých městech v Čechách i na Moravě – kromě Prahy také Plzeň, České Budějovice, Brno, Zlín, Ostrava, Litomyšl a na Slovensku zejména Bratislava a Trnava.

Koncertní sály

S rozšiřování repertoáru, který v součanosti čítá zhruba 530 titulů, se tedy zvětšovaly i sály. V repertoáru jsou skladby, která vyžadují účast velkého počtu hudebníků. Zatímco průměrný počet je cca 55-65 hudebníků, na velkých koncertech se rozšíří až na 85 lidí. Skladby velkofilmů často zahrnují i účast sborů, takže dohromady může být v závěru na podiu až 140, někdy i 160 hudebníků. Během své historie orchestr spolupracoval se sborem Pražských pěvců a sbormistrem Stanislavem Mistrem a od sezony 2013/14 navíc také s Dětským pěveckým sborem Svítání pod vedením Terezy Bystřické. Na dvou koncertech v sezoně 2014/15 také vystoupil velký Brněnský komorní a filharmonický sbor Beseda Brněnská se sbormistry Petrem a Dagmar Kolařovými.

Orchestr měl za sebou cca 5 let, když zamířil do Rudolfina, klenotu českých koncertních sálů. To se napoprvé podařilo naplnit dokonce přes jeho kapacitu. A o pět let později už má za sebou 10 vyprodaných Rudolfin.

Koncerty v tomto sále jsou pokaždé vrcholy sezony. Snažíme se tedy, aby každý z těchto velkých koncertů byl jedinečným zážitkem. Narůstá s tím náročnost na hráče a protože orchestr se nebojí nových výzev, přináší divákům téměř pokaždé velkou premiéru některého velkofilmového titulu např. Pán Prstenů, bezmála hodinová suita z prvního dílu slavné trilogie. Ta si vyžádala i reprízu díky své oblíbenosti. Předtím na repertoáru dominoval například Titanic, Vetřelci, Star Trek, velký výběr z hudby k filmům o Harry Potterovi, pocta skladateli Johnu Williamsovi, kterou jsme hráli k jeho 80. narozeninám jako jediní v Evropě.

Tématickou specialitou jsou pak vánoční koncerty, kam přinášíme oblíbenou hudbu z filmů Sám Doma, Pollar Express nebo zpívané skladby jako je White Christmas nebo krásnou Tichou Noc. Zejména při těchto koncertech, ale nejen při nich, si zveme různé hudební osobnosti, zpěváky a zpěvačky, např. s Bohušem Matušem. Dále také se zpěváky z Metropolitní Opery v New Yorku a z pařížské opery. Svým pojetím se Pražský filmový orchestr charakterizuje nejen jako symfonické těleso hrající filmovou hudbu, ale také jako těleso, které přináší svým divákům show spojenou s koncertem. Mnohé diváky tak určitě příjemně překvapí, když potkají před koncertem na chodbách kostýmované postavy z Hvězdných válek nebo z Pána Prstenů nebo když jim nad hlavou při koncertu plachtí živá sova. Ovšem i sami hudebníci jsou plni energie a nadšení pro tento žánr a vy, kdo koncerty navštívíte, si toho zajisté všimnete.

Repertoár

Filmy ze kterých orchestr hraje hudbu patří mezi nejznámější. Archiv čítá kopie originálních skladeb k hollywoodským titulům jako je Harry Potter (mnoho titulů z různých dílů), Pán Prstenů, Indiana Jones, Jurský Park, Star Wars, Star Trek, Piráti z Karibiku, Letopisy Narnie, James Bond (Golden Eye, Casino Royale a Skyfall), Schindler’s List, Gladiator Robin Hood, Spiderman, Superman, Titanic, Čelisti, Psycho a mnoho dalších.

Na koncertech, kde není potřeba sboru rádi hrajeme také hudbu z francouzských filmů s Luis de Funesem – La Soupe Aux Chous, La Folie des Grandeours, Thierry La Fronde.. Dále je možné jmenovat například filmy jako Gladiator, Mulan, Cartoon Collection, Mission:Impossible, Rocky atd. Repertoár zahrnuje jak známé filmy, tak i méně známé ovšem s neméně skvělou hudbou včetně muzikálů jako je West Side Story, Jesus Christ Superstar, Chicago, Wicked a další

Koncem sezony 2013/14 se archiv rozrostl také o několik českých skladeb, kterou nesou specifický přístup k filmové hudbě, podobně jako ve francouzské. Tady se klade na hráče cit pro klasiku a naproti tomu i pro jazz a swing, kterým se mnoho skladeb vyznačuje.

V sezoně 2014/15 se po mnoha vystoupeních orchestr v Dvořákově síni Rudolfina přemístil do moderního Společenského sálu Kongresového centra Praha. Zde zatím uspořádal dva velké koncerty. Ten první, 7.března, věnoval filmovým superhrdinům – Superman, X-Men, Spiderman, Judge Dredd, Dark Knight, Transformers, Batmanovi a mnoha další. Zajímavostí toho koncertu bylo, že více než 75% skladeb bylo vypůjčeno pro tuto příležitost a jednalo se pouze o originální koncertní úpravy (suity) partitur k filmům. Druhým koncertem, završujícím 11. sezonu orchestr již potřetí reprízoval velmi úspěšný výběr ze symfonie z Pána Prstenů v celkové délce kolem 45 minut a druhou část programu věnoval těch nejúspěšnějším skladbám tématických koncertů, čili koncertu sci-fi (7.listopadu 2014) a zmiňovaného koncertu Superhrdinů.
Orchestr také věnoval koncert zesnulému skladateli Jamesi Hornerovi, současně velmi populárnímu Hansi Zimmerovi a Alanu Silvestrimu.

Během této sezony se repertoár díky aranžérskému umu klavíristy Radima Linharta rozrostl o několik dalších skladeb jako například o Ecstasy of Gold z filmu Hodný, zlý a ošklivý nebo populární Charleston či swingové skladby Sway či Fly Me to the Moon.

Výzvy a příležitosti

Za svou krátkou historii se orchestr také pustil do několika výzev v podobě vystoupení v Muzeu Hudby nebo se podílel na záchraně poutního místa na Bílé Hoře vystoupením v kostele sv. Markéty v Břevnově a také open air koncertem přímo v areálu kláštera Panny Marie Vítězné.

Mimo jiné se zúčastnil soutěží hudebních souborů Young Prague v letech 2007 a 2009, kterou dvakrát vyhrál na zlaté úrovni a zároveň jednou i za cenu speciální dramaturgie.

Jak jsem zmínil výše, orchestr diriguje Jiří Korynta. Umění věrného podání tkví nejen v tom, že dirigentem je profesionálním hráčem a zná problematiku všech nástrojů v orchestru, ale zejména jde o jeho nadšení pro svět filmu. Jeho znalost funkce a vlivu hudby v jednotlivých filmech se snaží přenést i na hráče, abychom na koncertě necítili jen známou melodii, ale dojem z filmu samotného a ti to svým hraním pak přenáší na diváky.

Orchestr také v absolvoval několik zajímavých vystoupení mimo známá koncertní podia.

Byl přizván například k natáčení promo videoklipu a hudby k tzv. flash mobu, který se konal na Náměstí Republiky v Praze 18.září. Ve spolupráci s Azerbaijan Student Network a mladým umělcem Atabekem Ismailovem hrajícím na lidový nástroj tar. Skladbu Rondo a la Turca, čili Mozartův Turecký pochod pro orchestr zaranžoval opět Radim Linhart a výsledek můžete vidět níže.

V podstatě hned vzápětí, 16.října 2014, vystoupil orchestr na gala-openingu nového pražského sídla rádia Classic Praha v budově Amazon Court na Rohanském nábřeží v Praze, kde ve zmíněné skladbě Ennia Morriconeho Ecstasy of Gold doprovodil sopranistku Evu Urbanovou. Navíc potvrdil, že je schopen kvalitně intepretovat i operní hudbu a to v árii o Měsíčku z Rusalky. Vystoupení navíc obohatil DJ Rockstar, který některým filmový skladbám dodal “elektronický kabát”. Na koncertě s orchestrem dále vystoupil například zpěvák Matěj Ruppert ze skupiny Monkey Business.

Fotografie z gala openingu můžete zhlédnout zde: https://www.flickr.com//photos/voiceofprague/sets/72157648763908300/show/ (Zdroj: Voices of Prague)

Zajímavým počinem byla taktéž zasvěcená přednáška dirigenta o filmové hudbě, její historii, tvobě a funkci ve filmu s účastí orchestru a praktickými ukázkami hudebních přístupů a celých skladeb. Událost se konala 13.listopadu 2014 v Českému Muzeu hudby.

V polovině ledna 2015 navíc těleso přijalo zajímavou výzvu, zorganizovat a spolúčinkovat při vystoupení souboru takřka 20 členného souboru mladých brazilských houslistů s názvem The Brazilian Tropical Violins. Výsledkem byl work-shop, který měl podobu dvou výukových zkoušek a večerního vystoupení v sále Martinů při HAMU. Děti předvedli svůj skvělý program složený z vážné hudby a posléze se zařadili k orchestru. Mladí energičtí houslisté dostali tak příležitost pod vedením dirigenta a zkušených spoluhráčů v orchestru hrát filmovou hudbu, kterou doposud znali jen z televize nebo internetu.

Sólisté

Vystoupení jsou také velmi často obohacena hudebními i pěveckými sólisty. Z těch pěveckých například jmenujme Bohuše Matuše, zpěvačku Martinu Bártovou, houslistku Gabrielu Deméterovou, klavíristu Martina Chudadu, zpěváka Lee Andrew Davisona, saxofonisty Felixe Slováčka mladšího a Felixe Slováčka staršího nebo saxofonistu Petra Kroutila a mnohé další.

Moderace

Neodmyslitelnou složkou každého koncertu je průvodní slovo moderátorky Michaely Štrausové, která vtipným akademický humorem představí divákům příběh díla a autora, která orchestr hraje. Leckdy se tak diváci dovídají informace a fakta, která na nejedné tváři vykouzlí úsměv. Atmosféra je i díky těmto průvodním slovům uvolněná a diváci si mohou o to více svou oblíbenou skladbu vychutnat.