Dvojitá nadílka

Dvojitá nadílka

Máme tu další týden a je čas odhalit další tituly, které pro vás chystáme v první polovině 16. sezóny 2019/2020.

Prvních 6 titulů na koncert na HAMU bylo již oznámeno a připomenout si je můžete v předchozích příspěvcích ZDE a ZDE. Jak jste si již mohli všimnout, HAMU má hned několik premiér, ale rozhodl jsem se také sáhnout po titulech, které jsme již velice dlouho nehráli a jsou mezi vámi velice oblíbené.

Film Tron: Legacy sice u kritiků moc neuspěl, ale pro mě osobně to byla příjemná podívaná a hudba byla rozhodně velice povedená. Jedná se o velmi atmosférickou hudbu, ale snadno zapamatovatelnou a rozhodně příjemnou na poslech. Skladbu, kterou vám znovu připomeneme je Flynn Lives, která je postavena na velice jednoduchém postupu akordů, jenž se stále opakuje, stejně tak jako motivy, které se postupně budují a až na samém konci zazní hlavní téma v plné parádě. Naší verzi si dokonce oblíbilo BBC, které nás před několika lety oslovilo, zda ho mohou pro své účely použít.

Další klasikou našeho repertoáru se stala před lety i hudba z filmu Zelňačka (La Soupe Aux Choux), která sice nepatří k největším filmům Louis de Funése, ale českým divákům se vryla do paměti především tím, že Funése namísto tradičního dabingu Františka Filipovského nadaboval Jiří Krampol. Hudbu k většině funésovských filmů dělal Raymond Lefévre, který stojí právě za hudbou k sérii Četníků.

Třetí titul na koncertě na HAMU bude hudba z českého, dnes již legendárního seriálu Nemocnice na kraji města. Celá skladba začíná asi nejslavnějším hobojovým sólem české kompozice a postupně přejde do dalšího flétnového sóla, jenž se už však tolik neproslavilo. Po krásném a veselém hobojovém sólu na začátku skladba postupně přechází do dramatické až depresivní nálady, ale poslední akord jistí, že se operace povedla.


První tři tituly, na které se můžete těšit na koncertě v Plzni jsem již před časem oznámil ZDE. V Plzni se totiž vydáme do světů sci-fi, ale také do světů fantasy.

Hudbu z filmu Avatar, který byl do letošního roku nejvýdělečnějším filmem vůbec a byl překonán až nyní posledními Avengers, jsme předvedli již na minulém koncertě, ale jelikož víme, že vy si to rádi poslechnete a my si to opět rádi zahrajeme, protože máme rádi hudbu Jamese Hornera, tak vám ji přivezeme znovu. Dalšími důvodem rovněž je, že se blíží premiéra filmu Avatar 2, pro nějž už bohužel nebude hudbu psát James Horner, a tak si s námi alespoň můžete připomenout hudbu z prvního dílu, jenž posunul technologii 3D na úplně novou úroveň.

Skladatel Danny Elfman (Spiderman, Batman) je již velice dlouho dvorním skladatelem režiséra Tima Burtona (Batman, Edward Scissorhands), a tak bylo jasné, že určitě nebude chybět u nové verze Alice in Wonderland. Jeho vtipný styl kompozice je stejně jako u Charlie and the Chocolate Factory nezaměnitelný a my se s vámi rádi podělíme spolu s našimi sbory právě o hlavní téma Alenky.

V této sezóně se snažím do každého koncertu zařadit 3 věci – premiéru nového titulu, dlouho nehraný titul a hudbu ze hry. Ano, jako možná jediný dirigent jsem velkým „gamerem“, ale to i kvůli tomu, že stejně tak jako musím vidět film, abych z něho mohl dobře dirigovat hudbu, musím si hru také zahrát, abych mohl dobře dirigovat hudbu ze hry, kde je kolikrát daleko těžší vědět, co se tam děje, pokud jste hru nehráli. Cinematicy od Blizzardu byly vždy absolutně špičkové a dnes již naprosto ikonické. Dodnes si pamatuji ten moment, kdy jsem si přinesl první xpack pro World of Warcraft domů a slyšel v cinematicu The Burning Crusade hlas Illidana a hudbu, která skvěle podpořila atmosféru hry a zůstala mi dodnes v paměti. For Azeroth!

Korektura: Monika Ungrová


Leave a Reply

Your email address will not be published.